W zależności od rodzaju narośli, istnieją różne metody jej usuwania. Należą do nich krioterapia, wycięcie chirurgiczne i lasery.
Wycięcie chirurgiczne
Wycięcie chirurgiczne jest procedurą, w której lekarz lub dermatolog usuwa łagodny rozrost skóry lub złośliwą zmianę poprzez cięcie i zszycie. Jest on zazwyczaj wykonywany w celach diagnostycznych lub terapeutycznych. Może być również stosowany w celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się guza.
Zazwyczaj wycięcie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. W miejscu zmiany wykonuje się małe nacięcie, a wraz z nim usuwa się normalną otaczającą tkankę.
Podczas wykonywania wycięcia chirurgicznego, chirurg wykonuje eliptyczne nacięcie wokół zmiany. Eliptyczny kształt pozwala na nacięcie rany pod mniejszym napięciem.
Wycięcie chirurgiczne może być wykonane za pomocą skalpela, lasera lub innego narzędzia tnącego. Procedura ta może być również określana jako biopsja wycięta.
Przed wykonaniem zabiegu wycięcia zmiany skórnej, dermatolog wyjaśni Ci procedurę. Wyjaśni, czego możesz się spodziewać po zabiegu i przekaże Ci instrukcje dotyczące pielęgnacji rany. Zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody. Formularz zgody wskazuje, że rozumiesz i zgadzasz się na zabieg.
Po wycięciu chirurgicznym następuje zwykle zamknięcie zmiany. Na ranę nakładany jest opatrunek, który powinien pozostać na miejscu przez okres 48 godzin. Utrzymywanie rany w czystości i wilgotności może pomóc w przyspieszeniu gojenia. Należy unikać forsownej aktywności przez co najmniej 24 godziny po zabiegu.
Chociaż wycięcie chirurgiczne jest prostym zabiegiem, nie jest pozbawione ryzyka. Niektóre osoby mogą doświadczyć bólu lub krwawienia w miejscu zabiegu. Jeśli wystąpi krwawienie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Delikatnie różowy obszar chirurgiczny jest powszechny po zabiegu. Może być ono również gorące i zainfekowane. Dobrze jest utrzymywać to miejsce w czystości i osłaniać jasnym światłem słonecznym przez co najmniej dzień po wycięciu.
Wycięcie chirurgiczne może usunąć raka skóry, czerniaka lub torbiele. Może być również stosowany do leczenia atypowych pieprzyków. Wycięcie chirurgiczne jest zazwyczaj wykonywane w gabinecie lekarskim, więc nie trzeba iść do szpitala na zabieg.
Jeśli rozważasz chirurgiczne wycięcie narośli na skórze, najlepszym miejscem do rozpoczęcia zabiegu jest dermatolog z certyfikatem. Ten typ lekarza może wykonać wiele różnych procedur w celu leczenia różnych chorób skóry.
Krioterapia
Stosowanie krioterapii w celu usunięcia narośli skórnej jest bezpieczną procedurą, która jest często stosowana w przypadku łagodnych i złośliwych narośli skórnych. Jest to mało inwazyjna metoda leczenia, która daje szybki czas gojenia. Jednak ma pewne krótkoterminowe skutki uboczne, w tym ból, zaczerwienienie i pęcherze.
Podczas procesu leczenia lekarz używa ciekłego azotu do zamrożenia niewielkiego obszaru skóry pacjenta. Ciekły azot jest aplikowany za pomocą wacika lub urządzenia do rozpylania. Celem jest zniszczenie nieprawidłowej tkanki przy jednoczesnym zachowaniu zdrowej tkanki. Zabieg jest nieinwazyjny, co czyni go popularną opcją dla pacjentów z problemami krwawienia lub schorzeniami medycznymi.
Pacjent może poddać się krioterapii jako pojedynczej procedurze lub jako serii zabiegów. W zależności od rodzaju zmiany chorobowej, lekarz określi idealną technikę aplikacji.
Ciekły azot jest najczęściej stosowanym czynnikiem kriogenicznym. Ma on najwyższą zdolność zamrażania tkanek. Zazwyczaj lekarz będzie aplikował zamrożony azot za pomocą urządzenia rozpylającego. Urządzenie do rozpylania ciekłego azotu jest łatwe w użyciu i może być stosowane do leczenia wielu różnych rodzajów narośli.
Inne rodzaje czynników kriogenicznych są czasami stosowane w praktyce klinicznej. Mają one wyższe temperatury wrzenia, dzięki czemu są bardziej odpowiednie do leczenia łagodnych i złośliwych rozrostów skóry.
W niektórych przypadkach do całkowitego usunięcia nieprawidłowej tkanki może być potrzebny drugi cykl zamrażania i rozmrażania. Zazwyczaj pomiędzy kolejnymi cyklami zamrażania i rozmrażania upływa kilka minut. Powtarzające się cykle zamrażania i rozmrażania mogą spowodować większe uszkodzenie tkanek niż pojedyncze zamrożenie i rozmrożenie.
Po pierwszym zabiegu skóra w obszarze zabiegowym będzie prawdopodobnie ciemnoczerwona lub brązowa. Na skórze zacznie się również tworzyć strupek. W końcu zagoi się on sam w ciągu kilku tygodni. Obszar ten pozostanie wrażliwy przez kilka dni, ale w końcu wróci do normy.
Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko powstania blizny jest niewielkie. Podczas zabiegu lekarz zapewni, że obszar jest czysty. Na leczonym obszarze zazwyczaj umieszczany jest opatrunek. Jeśli zabieg jest wykonywany w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, należy stosować krem z filtrem, aby zapobiec oparzeniom słonecznym.
Lasery
Użycie laserów do usunięcia narośli skórnej jest skutecznym sposobem leczenia wielu schorzeń. Ponadto, czas rekonwalescencji jest często krótszy niż w przypadku tradycyjnej operacji. Ważne jest jednak, aby zrozumieć ryzyko związane z procedurą. Przed rozważeniem terapii laserowej, warto porozmawiać z lekarzem.
Istnieje wiele rodzajów laserów, a każdy z nich ma swoje własne zastosowania. Na przykład, pulsacyjny laser barwnikowy może być stosowany do leczenia zmian naczyniowych. Duży rozmiar plamki lasera pozwala na szybkie leczenie dużych zmian.
Lasery Fraxel są stosowane do leczenia różnych schorzeń, w tym drobnych linii, zmarszczek i blizn potrądzikowych. Laser stymuluje produkcję kolagenu w skórze właściwej, co wzmacnia i napina skórę.
Lasery na dwutlenku węgla, znane również jako lasery CO2, są popularne w odmładzaniu starzejącej się i uszkodzonej skóry. Emitują one światło w zakresie dalekiej podczerwieni. Światło jest pochłaniane przez wodę w komórkach skóry, która następnie wytwarza ciepło. Skóra jest wtedy stymulowana do wzrostu nowych, zdrowszych komórek.
Z drugiej strony, laser nieablacyjny ma na celu ominięcie zewnętrznej warstwy skóry i skierowanie strumienia ciepła bezpośrednio do skóry właściwej. Krótkie pulsowanie lasera sprawia, że prawdopodobieństwo spowodowania urazu termicznego jest mniejsze. Rezultatem zabiegu mogą być pęcherze lub tymczasowe białe grudki.
Terapia intensywnym światłem pulsacyjnym to kolejny sposób na naprawę blizn. Zabieg ten wykorzystuje skoncentrowaną wiązkę światła, aby skierować ją na konkretny kolor w skórze. Leczony obszar będzie puchnąć i swędzieć, a Ty będziesz musiała stosować maść na ten obszar kilka razy dziennie. Może być również stosowany do leczenia uszkodzeń słonecznych i trądziku różowatego.
Pierwszą osobą, która zastosowała lasery w problemach skórnych, był dermatolog Leon Goldman. Od tego czasu w technologii laserowej dokonano licznych postępów, które zrewolucjonizowały leczenie wad wrodzonych i innych schorzeń skóry.
Bezpieczeństwo depilacji laserowej zależy od wiedzy operatora na temat interakcji lasera z tkanką. Dla uzyskania najlepszego rezultatu wybiera się odpowiedni rodzaj systemu laserowego. Ważny jest również optymalny czas trwania impulsów.
Podobne tematy